8-2=6
3+4=7
10-8=2
“Great job.”
She stood beside me smiling. “This was too easy.”
I flipped the paper over…
Hal bought a pear for 5 cents and gum for 5 cents. How much did they both cost?
My seven year-old’s answer? 5 cents.
Sometimes there’s more than one right answer. Especially when the question is badly worded.
May we all ask better and think differently to find the answers.
Kelli says:
Love that tree. ๐
Katie Axelson says:
My friend is a 2nd grade teacher. She asked her students to write 5-7 sentences using the spelling words. She got several (not just one but several) papers that looked like this:
5. This is my sentence.
6. Aren’t I creative?
7. I’m almost done.
Katie